Bağlama Sistemleri

Bu bağlantı sistemi (sözde bond) uygulanır diş yüzeyi aşındırma sonra.Bağ çok iyi çok düşük bir yüzey gerilimi ve ıslak kazınmış bir yüzeye sahiptir ışık ile ışınlama (photopolymers) veya On hangi dişin yüzeyinden onun ayrılması zaten çok zor reaksiyon (himiopolimerite olarak) bağlantı sistemi sertleşir seyri sonra.Bu sertleşme sonuçları mekanik tutma, bağlı ve ben denedim yukarıda şeması gösterilmiştir. Sadece mekanik bağlantı türü elde edildiğinde en eski bağlantı sistemleri içinde hidriksilapatita ve Flüorapatit ile dentin kollajen, vb - tüm yeni nesil malzeme olarak üreticileri kimyasal doğadan ek bağlantılar girmiştik.Bu yarışı kazandı itibaren sadece hasta - sırasıyla diş dokuları ile gelişmiş iletişim, yüksek dayanıklılık, daha estetik ve mekanik güç ile kullanmak yeni malzemeler geldi diş defekti doldurur A eşlenen Bond aplitsira kompozit malzemeler.

 

Bir diş hekimi mi ihtiyacınız var? (+359) 032 642056 randevu aln!

Полимеризация на свързващата система

Yapışma farklı maddelerin molekülleri arasındaki çekim gücüdür. diş hekimliği alanında genellikle yapışkan bağlantısı için kullanılır. yapışma etkileşim göre fiziksel, mekanik ve kimyasal olabilir. Zaman ve kimyasal olarak farklı pürüzsüz yüzeyler arasında meydana gelen van der Waals güçleri ile fiziksel temas. Bu bağlantı oldukça zayıf ve neredeyse diş hekimliği alanında okunmaz oldu. çimento bazı türleri amalgam restorasyonlarda mesela mekanik dolgu dislokasyonu önlemek zarar kavite duvarları ile doldurulmuş - - ya da, daha basit mühür sonbahar koymak geçmişte Mekanik yapışma çok kullanmıştır. olarak, bu ve kaplin sistemi girer böylece diş restorasyonu kalıcılık sağlayan mikro almak için diş aşındırma bu sayfanın üst köşesinde - önemli ölçüde daha iyi ilişki mikromehanichnata tutma elde edilir. retansiyonu derinliği 10 ila 25 mikrometre olan. Böylece zaman en restorasyonların tutma yaptı.

Kimyasal yapışma diş dokularına malzemelerin bağlantı yöntemi için iyi bir ektir.En modern bağlama sistemleri kimyasal ve mekanik bağlantı bir birleşimine dayalı, ancak lider mikromekaniç bağlantı, bir kimyasal ek güç ve dolgu gelişmiş dayanıklılık sağlar. Kimyasal bazı çimento ve diş dokuları arasındaki ilişkidir - bu tür çimentolar ve glazyonomernite polikarboksilatnite vardır. bu simanların Yapışma bir tarafta mine ve dentin arasında iyon değişimi ve çimento diğer kaynaklanmaktadır. Bu değişim iki farklı mekanizma ile sağlanır - İlki kalsiyum emaye ve kalsiyum poliakrilat forma poliakrilatnata asit ve çimento ile reaksiyona dentin şelasyon vardır. Bu bağlamda elde etmek için, gerekli diş yüzeyinde plak hiçbir birikimi kesinlikle temiz olmaktır, kalan kütlesi veya bulanık katman çürük. Bu nedenle, geçmişte son yıllarda giderek artan klimalar nadir uygulama olduğunu (bir şey kazınmış dişler gibi jel aşındırma kadar güçlü değil) çok farklı klimalar kullanılacak.

Bunun nedeni son zamanlarda çünkü dentin klima önerilir kremi ve onsuz kullanımda bir fark değil zengin klinik malzeme, ama sadece ve alkol ile ovmak iyice diş dokularının kurutma birikmiştir. İkinci mekanizma dentin ve kollajen poliakrilatniya iyon arasında kimyasal bir reaksiyondur. glazyonomerniya çimento ve dentin dekaltsiraniya şey arasında ilişki Genel güvenilir ve dayanıklı - bağ ve diş malzemenin başka bir şekilde elde edilemeyecek bir şey - bu olabilir re-break de iade ancak, diğer yapıştırıcılar göre daha zayıf diş.Çok yapışkan sistemlerinde dentin ve dolgu malzemesi ile kollajen arasında bir bağlantı sağlamak amacıyla, ek bileşenler var. Gibi bileşenler gluteraldehit ve demir oksalat vardır. Ilk madde amino ve kolajen ve ikinci kimyasal ajan formları oksalat tipi bir bağlantı amidogrupite ile reaksiyona girer. Bu tür sistemler, karmaşık birçok adımları içerir ve bu nedenle klinik ortamlarda uygulamak zordur. ilişkinin gücü, ancak çok diğer bağların daha büyüktür.

Şu anda dünyada dental materyallerin tüm üreticilerin araştırma ve yapışkan sistemlerinin geliştirilmesi gelirinin önemli bir bölümünü yatırım. Bu yapışma dental restorasyonların uzun vadeli başarısına bağlıdır, çünkü bu sırada diş kompozit yapışma artırmak için yapılır. Şimdi yapışkan sistemlerinin yedi kuşak, bunların her set kadar bir önceki nesle göre bazı gelişmeler var.Yedi kuşak bağlar aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Diş yapıştırıcılar gibi kimyasal kompozisyonu akrilik monomerler bir karışımıdır - Bis GMA (bisfenol A DiGlycidyl metakrilat), UDMA (uretandimetakrilat) ve BPDM (bifenildimetakrilat). Bu yüksek viskoziteli sıvılar vardır; son zamanlarda, eklemek monomer çok düşük viskozite ve dentin tübül iyi gider TEGDMA (триетиленгликолдиметакрилат), - bu beşinci nesil yukarıdaki sistemleri, hangi astar ve Bond birinde de sıvı. dördüncü nesil sistemlerde bu sıvılar olmak üzere iki farklı şişede - aslında aplitsira astar, ardından Bond. Astar ve Bond plastik bir dış projeksiyonları forma dağlama ile elde edilen pürüzlülük girin. emaye prizmalar kenarı arasındaki bu dış projeksiyonlar mikrotags çağrılan uzun ve masif ve denir makrotags, kim hidroksilapatitnite kristalleri arasında girmek olanlardır ve daha fazlasını görüntülemek klinik açıdan önemlidir. Bu büyük ölçekli emaye prizmalar arasında pürüzlülüğü ile karşılaştırıldığında, daha çok sayıda ve bu nedenle daha fazla yüzey pürüzlülüğü mzhdu bireysel kristaller kaynaklanmaktadır. Her iki grupta sürgünler bileşik için vazgeçilmez bir unsurudur ve emaye güçlü bir bağlantı sağlamak tutun. Ancak bu doğru değil, kan, tükürük ya da dişeti sıvısı ile kontamine olmuş kuru mine gravür sonra gereklidir. İkinci form keskin film kalitesi bağlantı kötüleşti kazınmış yüzeyinde bir film.

 

Свързваща система DRM

Astar On ve daha viskoz derinden nüfuz edemez aplitsiran bağ vardır. Bağdaki nanoparçacıklar önce en modern bağlantı sistemleri (nanofilnite kompozitlerin olanlar), onlar düzeni üzerinde koyu mavi tarafından belirtildiğini konglomeralar ayrılmıştır.Nanopartiküller kaplin tabakasının mekanik gücünü artırmak ve kompozit ile ilişkileri geliştirmek.

Uygulanmiş yüzey

ABD üretici bağlama sistemi DRM Laboratories Inc Bu diş dokuları, amalgam, metal ve seramik ve diğer kompozit malzemeler için (üreticiye astar uygulanmasından sonra) bir bağlantı sağlayan çok yönlü dikiş olduğunu. Bu bağ çok düşük viskozite ve restorasyon ve diş arasında yumuşak bir geçiş sınır sağlar. klimalar ve katalizör sistemi DRM Bond yapıştırıcı ile birlikte dördüncü, altıncı veya beşinci nesil olabilir.

Ецван дентин

Dişin aşındırma sonra Diş dentin - dentin tübül ve açık smear tabakası tamamen kaldırıldı. Bu etkinin% 37 ortofosforik asit verilmesi ile gerçekleşir. Zayıf bir asit smear tabakası ile diş aşındırma yılında otsranyava parçasıdır. dentin iyi dağlama için iki avantajı ağırlıklı olarak - ilişkinin daha sağlam ve herhangi bir bakteri yok. Bir yandan, asit çözünür katman ve sonraki tüm bileşenlerinin diğer yandan, tüm asitler az ya da çok bakterisidal aktivite vardır, uzak mekanik yıkanır yıkama bulanık. Dezavantajı ameliyat sonrası aşırı duyarlılık olduğunu - Yüksek yoğunluklu bu aşırı duyarlılık artmaktadır ışık ile ışınlama ve kurutma sırasında kazınmış dentin, duyarlıdır.

Üzerine uygulanan bir astar ile dentin yüzeyi Etched. Çoğunda dişyapışkan astar derinlemesine iyi nüfuz edebilmek için çok düşükviskozite.

Birçok kompozit ve kompomeri kendi astar olarak kullanılabilir - bu zaman Ketac N100 3M ESPE ve astar.

Astar On ve daha viskoz derinden nüfuz edemez aplitsiran bağ vardır. Bağdaki nanoparçacıklar önce en modern bağlantı sistemleri (nanofilnite kompozitlerin olanlar), onlar düzeni üzerinde koyu mavi tarafından belirtildiğini konglomeralar ayrılmıştır. Nanopartiküller kaplin tabakasının mekanik gücünü artırmak ve kompozit ile ilişkileri geliştirmek. Bulgaristan'da, dolgu parçacıkları ile belki de en sık görülen bağ nanofilni Singlebond 2 3M ESPE olduğunu. Önemli bir şey: in vitro (Goracci G.) çalışmaları doğrultusunda astar ve derinlik özellikle hayati diş kanalları sıvı ile dolu olduğundan daha az olduğunu in vivo olasılıkla, yaklaşık 10 mikrometre dentin tübül derin nüfuz edebilir bulundu Bu derin nüfuz hidrofobik plastik önler. Modern yapıştırıcı sistemleri malzemenin mekanik tutma hakkında daha fazla güvenmek gibi daha derinlemesine nüfuz astar, güçlü bir ilişki olacaktır. Bu tabaka ve çok kırılgan olduğu için de zaman içinde değişiklikler gösterir yeterli gücü ile bağlantı için,, astar olmadan kollajen tabaka dekaltsiniran oluşumunu önlemek için gerekli olan - birkaç ay tüm bağlantı kırmak için çok muhtemeldir sonuçları. polimerleştirebilmek için yaklaşık 10 saniye beklemek - astar uygulaması (astar + tahvil birinde veya beşinci nesil bağlantı sistemi) - Dolayısıyla, sonra maksimum plastik için bu kez derinden nüfuz eder ve sağlıklı bir ilişki sağlar. Polimerize erken soru kırılgan kollajen tabaka oluşuyorsa.

Adper Single Bond 2 - 3M ESPE

Adper Single Bond 2 3M ESPE üretici muhtemelen Bulgaristan diş hekimlerinin en yaygın olarak kullanılan bir yapıştırıcıdır. birlikte astar + bond - Bu beşinci nesil bağlantı klasik bir sistemdir. Bu dolgu malzemesi olarak yaklaşık% 10 nano partiküller içeren, partikül büyüklüğü 5 nm ortalamasıdır. Bu yapışkan uygulamak için önce dişin aşındırma gerektirir. mine ve dentin - Bu total-etch gerçekleştirmek için önemlidir. diş dokuları ile ilişki sağlar iyi yapıştırıcı gücü, kompozit kullanılabilir ve amalgam. Ana malzeme dünya çapında böylece en radyoterapi ve photopolymers kullanılabilir bis GMA üretilir. iyi bir bağlantı her türlü glazyonomeri substratları ile elde edilir Çok substrat veya kazınmış olduğunu belirtir. İyi yapışma amalgam ile bağlantılı olarak verilmektedir (ancak nadiren bu ihtiyacı) - bir amalgam yüzey yeterince poarhnostnite oksitler ve plak birikimine çekilme elmas pilitel ile nagrapavi etmektir. Daha sonra Single Bond 2 tutturmak polimerize Ancak, tüm araştırmacılar kısmen yamalı şeyler yerine tüm eski amalgam dolgu kaldırmak için daha iyi olduğunu kabul ediyorum. O ışık ile ışınlanmış önce yaklaşık 10 saniye beklemek her zaman en iyi - bu kez astar derinlere nüfuz eder ve dişin dentin kollajen bağlanır. bir doygunluk veren ve yukarıda açıklandığı gibi kırılgan tabakanın oluşumu kaçınarak - Ayrıca, yapıştırıcı, iki veya üç kat neden daha iyidir. birçok diş hekimi göre, kat arasında polimerizasyon için ışık ile ışınlanması gibi çeşitli bağ uygulanmalıdır. Böylece, kazınmış yüzey çok iyi maksimum yapışma ve ilişki kompozit ile doymuş olur. İlk katman ve kavite yüzey polimerizasyonu uygulamadan sonraki katmanları ile biraz opak göründüğünde photopolymers uygulamak için iyi bir zemin olduğunu mükemmel bir şekilde düzgün bir yüzey elde edilir. bağlantı sisteminin 3M göre ESPE tabaka, yaklaşık 10 nm kalınlığında bir üçlü kaplama olan, klinik koşulları tespit etmek için bir yolu yoktur ancak restorasyon ve dental dokular arasında vardiya Tek Bond 2 uygulama için ideal olduğunu bir izlenim bırakıyor. Tersine, Filtek Silorane ve enterkonnekte sistemini idaresi genellikle diş doku ve dolgu arasında transparentna bölge alır. Bu bu ilgili sistemin artan viskozite nedeniyle - bir bağ düşük viskozite, daha ince bir tabaka uygulamaya oluşan dolgu ve diş arasındaki onun diş ve böylece daha az belirgin sınır vardır.

Sözde dentin mekanik hazırlanmasında kalır. smear tabakası. Yapısı dentin tübül ve onlara odontoblastni knot varlığı olmaksızın, amorf olduğunu. bakteri çürük lezyonu ve oral kavite dentin enkaz, emaye prizmalar, denatüre kollajen, tükürük, yağ türbinleri ve El ve dentin sıvısının otlomni dan - çok farklı bileşenleri içerir stok bulanık tabaka çekilmesi. , Dentin tübül içinde mühür delikler, posa hidrolik basınç sınırlı dışarı akmasını dentin sıvısı engelleyerek, bakteri girişini engelleyen - Bulanık katman çok kullanışlı özelliklere sahiptir. Olumsuz etkisi kompozit ve bir bulaşmaya tabakası bırakarak dentin arasındaki ilişkinin gücünü azaltmaktır. ses dentin ve katmanları arasındaki ilişki çok zayıftır.

Melez katman - spiraller astar moleküllerdir, infiltre katman ve altta yatan dentin bulanık. tek ve ikili - Uygulamada, astar iki tip geçerlidir. İkili şimdi çok nadir karşılamak - onlar önceden biraz klinisyen çalışmaları açısından rahatsız iki sıvı, karıştırma var. genellikle bifenilmetakrilat - tek bileşenli su, aseton ve etanol içinde çözülmüş hidrofilik monomer asit (N-toliglycin glicidilmethacrylat sodyum tuzu), bazı türü içeren, diğer bileşen bir hidrofilik monomer içerir. asidik ve kazınmış diş yüzeyi - hem bileşenleri karıştırdığınız zaman, alkalin başladı. Bu tepkime ışık ile ışınlama altında hızlandırılır. hidrofilik asit monomer içeren çoğu tek bileşenli sistemleri - kaforokvinon ve tersiyer aminler - genellikle karbokslni gruplar monomer bağlı olan, bazen fotoinitsiirashti bileşenler eklenir. Ancak, bu çözümler depolama için kararsız.

Ideal bulanık katman herhangi enfeksiyöz ajanlar ve diğer kirleticilerin temizlenmesi gerekir - tükürük proteinleri, kan diş taç, yağlar, vb sadece bazı bileşenleri ve dentin enkaz bırakarak izlekat olamaz - Ancak pratikte bunu başarmak zordur. çeşitli kimyasal ajanlarla tedavi girişimleri vardı; geçmişte yaygın olarak kullanılan ilaç olduğu tabakanın kimyasal arıtma başka bir şey değildir. Genellikle muhafazakar diş hekimliği alanında katman bulanık tedavisinde dört yaklaşım açıklanmıştır:

  1. Bulanık katman değişmez. doğrudan ilgili Dentin Bond aplitsira. 2-3 MPa paramparça - Buna göre, bağlantısı çok kötüdür. Sadece değişmeden bulanık katman hamuru için mükemmel bir koruma temsil

  2. Bulanık tabaka modifiye - bir zayıf asit kısmen kaldırılır ve bir astar uçucu düşük molekül ağırlıklı ile tedavi. Astar derinlik ve sonraki katmanlar için bir aracı olarak hizmet veren iyi bir ıslatıcı, gider. hidroksietil metakrilat - sık sık, bu amaç için herhangi bir kullanım var Çok. üretim Medicept - - İngiltere böyle bir hazırlık Desensitiser olan var. Arasında ve bis hiçbir tepki var ve bu yüzden bağlantı yaklaşık 15 MPa bağlantı gücü ulaşır GMA. Ayrıca, bazen hiç astar 4-META ve kullanılan var. hidrofilik ve hidrofobik, hidrofilik ile ilişkili dentin ve hidrofobik - - Bu maddelerin molekülleri iki grup içeren bir plastik. Astar hidroksilapatitnite kristalleri ve dentin batırılmış kollajen ağının dağılmasıyla sol ve onun temel yakın onu restore boşluk doldurma, intertubularniya dentin içinde bulanık katmanın kalanında delici, derinlemesine yüzeyi ıslak dentin yüzey enerjisini artırır. Bazı astarlar yalnız polimerize olabilir - bu bir Desensitiser

  3. Medicept hiçbir soru yok. Onlar çıplak kök veya inceltilmiş hayati diş taç Desensitizasyon için uygundur. geçici kron hayati dişin ön izolasyonu için üzerinde bir taç nihai sementasyon önce ideal Hala koruyucu etkisi sağlayamaz
    artan bir aşırı duyarlılık ve diğer yan etkiler olmadıkça, açık dentin tübül maksimum - - Totally Blur tabaka ortadan kaldırmak zor-dentin kurutma kanalları ve gelen dentin sıvısı. Bu da hidrofobik bağ zor bir uygulamaya yol açar

  4. Değiştirmek bulanık film - zamanda tedavi belki de en popüler yöntem. Aplitsira bu maddenin bileşimi, genellikle kendini etch astar olarak aşındırma ajan olarak maleykova asit girer. dentin kollajen ağı ortaya ve çöken olmadan etrafında sızmak - Böyle astar çok yararlı bir etki elde etti. kollajen çöküşü total-etch yılında önemli eksiklikleri biri olan - bu tür bir tedavi yaklaşımı olarak ve Bond molekülleri giremezsiniz çevresinde bu nedenle önceden kazınmış olması yedinci kuşaktan kendini etch tahviller için tavsiye edilmez. Derin ulaşır boşluğu, çok daha büyük bir güçle bu ilke geçerlidir - dentin daha fazla derinlik artar kollajen içeriği. mine alanında - dentin kollajen içeriğinin limit% 4 ve posa% 37 yükselir yakın. astar liçi kadar denir. plastik molekülleri ve bağlantı sisteminden oluşan hibrit tabakası. Hibrid tabaka da hidrofobik yüzey Emici dönüştürdü

Melez katmanda aplitsiran Bond. primerler ile Son kopolimerizira melez bölge interdifuzionna veya bölge interpenetratsionna kollajen adı verilen ve plastik karışımı bir tabaka oluşturur. o Pravets 82 proizovdstvo kült bilgisayar yerleştirilir olan bu bölgenin oluşumu ilk yıl tam olarak, 1982 yılında geri Nakabayashi tarafından tanımlanmıştır. Bu melez bölge 1-5 mikrometre kalınlığında bulunuyor. dördüncü ve beşinci - Hala eski nesil sistemlerin gücü sağlayamaz bu tür sistemlere bağlamak. Ancak onların avantajı başka büyük - büyük ameliyat sonrası aşırı duyarlılık azalır. Bu melez tabakasının dentin tübül tıkanmasından dolayı. Klasik altıncı nesil Bond Silorane (3M ESPE), aşağıdaki resimde gösterildiği gibi. Bu iki bileşeni - kendini etch astar ve tahvil, daha sonra aplitsira içerir. Bu sistemin Bond çok, hangi birçok diş hekimleri tarafından bir dezavantaj olarak kabul edilir viskoz - intussusepsiyon malzeme ve kompozit ve mine değişen şeffaflık nedeniyle sınır diş dokuları arasında görünür sınır kalır. Işık farklı kırılır.

Бонд от седмо поколение

Son - yedinci nesil sistem bağlanması. Dünyanın ekonomik gücü Çin de küresel teknolojik rekabetin dahildir. Çinli üretici Sinarit 3 ml paketi pazarlanmaktadır. Self-etch astar Ralev Diş Corp sunulduğu ülke için 75 BGN ve cazip fiyat bir paket içinde bağ. Üreticinin sitesinde www.sinodentex.com kendisi de, ürün kalitesi mükemmel.

Sonuç olarak, modern diş hekimliği yapışkan sistemlerinin giriş gelişiminde ileriye dönük önemli bir atılım yapmak olduğu unutulmamalıdır. farklı durumlarda farklı klinik yaklaşım için ücret iadesi, tahmin edilebilir sonuçlar ve fırsatlar dayanıklılığı sağlamak, - bazı durumlarda diğerlerinde, dördüncü kuşak bağ uygun bir kullanımıdır - altıncı veya yedinci nesil - üçüncü beşinci. Aynı zamanda önemli bir laboratuvar ve klinik gözlemler kazanmıştır - pahalı ve izsikvat çok zaman ve birkaç yıldır uygulanan insan kaynakları kompozit ve bu dönemde yeterince veri var olan in vivo testler olmasına rağmen. Ne kurulur? yapışkan sisteminin düzgün uygulama ve önemli kuvvet uygulaması ile sözde izlemek için. yapışkan kırık - Dentin kompozit malzeme yukarı veya mola yerine bağlantı kopmasını daha. Bu teknolojiye büyük bir ilerleme gösterir - köprü sistemleri zamanla kendilerini kanıtlamış yöntemler var. Biz yakın ve uzak gelecekte piyasaya ne olacağını göreceğiz.